fbpx
DUYURU Size özel diş sağlığı çözümleri sunuyoruz !

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant Tedavisi.

Günümüzde diş problemleri, pek çok kişinin karşılaştığı bir sağlık sorunudur. Diş kaybı, sadece görünümünüzü etkilemekle kalmaz aynı zamanda çiğneme fonksiyonunuz ve konuşma yetiniz üzerinde de olumsuz etkilere yol açar. Bu tür durumlarda modern diş hekimliğinin sunduğu bir çözüm olarak implant tedavisi düşünebilirsiniz.

 

İmplant, kayıp bir dişi veya dişleri yerine koymak için kullanılan yapay bir köktür. Genel olarak titanyum malzemeden yapılan implantlar, çene kemiğine yerleştirilir, tedavi sonrasında doğal diş kökleri gibi davranırlar. Bu işlem; diş protezlerini, köprüleri veya kronları sabitlemek için güçlü bir temel oluşturur.

 

Titanyumdan yapılmış vidalar, eksik diş tedavisinde çene kemiğine yerleştirilir. Vidaların üst kısmına protezler monte edilir ve işlem sırasında diğer dişlere herhangi bir zarar verilmez. İmplant tedavisi uygulanan bölgede vida sayesinde kök bulunduğundan; yemek yerken, konuşurken sıkıntı yaşamazsınız. İçeriğin devamında tedavinin aşamaları, fiyatları ve ömrüne dair tüm bilgileri görebilirsiniz.

 

İmplant Tedavisi Aşamaları

İmplant tedavisi aşamaları kişinin ağız yapısına göre değişkenlik gösterse de temel prensipleri aynı kalır. Diş hekiminizden kendinize özel tedavi sürecini öğrenmeden önce genel hatları bilmenizde yarar vardır. İmplant tedavisi, aşağıdaki süreçleri içinde barındırır.

  • Muayene ve Planlama: İlk adım, ağız sağlığınızı değerlendirmek ve implantın nereye yerleştirileceğini planlamaktır. Röntgenler ve bilgisayarlı tomografi görüntülemeleri kullanılarak çene kemiğinizin yapısı detaylı bir şekilde incelenir. Böylece sizin için en uygun tedavi şekli anlaşılır.
  • İmplantın Yerleştirilmesi: İkinci aşama, implantın çene kemiğine yerleştirilmesidir. Bu cerrahi işlem, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İmplant, çene kemiği ile entegre olana kadar iyileşme süreci içindedir.
  • İyileşme Süreci: İmplantın kemikle kaynaşması ve iyileşmesi üst çenede 6 ay, alt çenede 3 ay olarak belirlenir. Bu süre zarfında geçici diş protezleri, köprü yerleştirilir.
  • Yapay Diş Takılması: İmplant iyileştikten sonra, üstüne yapay diş veya dişler takılır. Bu aşama itibariyle çene kemiği ile uyumlu ve doğal bir görünüme sahip dişler elde edersiniz.
  • Daha önce de belirttiğimiz gibi ağız ve diş yapınıza göre bu süreç kısalıp uzayabilir. İmplant tedavisi için alanında iyi bir diş hekiminden destek almanız faydalı olacaktır. Çünkü implant, ince işçilik ve birikim gerektirir.

İmplant Tedavisi Fiyatları

İmplant tedavisi fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hastanın sağlık durumu esas alınarak en doğru fiyatların verilmesi mümkündür. İmplant tedavisi; kaç dişin yerine konması gerektiği, kemik kalitesi ve diş eti durumu gibi faktörlere bağlıdır. Birden fazla dişin tedavi edilmesi gerektiğinde maliyet artabilir.

 

İmplantların yapımında kullanılan malzeme türü fiyatı etkiler. Genellikle titanyum implantlar daha yaygın olarak kullanılır ve nispeten uygun fiyatlıdır. Ancak bazı durumlarda zirkonyum gibi seçenekler, çene yapısı için daha uygun olabilir.

 

İmplant tedavisi, mutlaka deneyimli ve alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Uzman bir diş hekimi daha yüksek ücret talep edebilir ancak tedavinin başarılı olma olasılığı artar. Bunun yanında farklı markalar ve üreticilerin fiyat skalaları değişebilir.

 

Bazı implant tedavisi aşamalarında vidalar yerleştirilmeden önce kemik grefti veya sinus yükseltme gibi ek cerrahi işlemler gerekebilir. Bu tür ilave işlemler de maliyeti artırabilir. Aynı zamanda implantların üzerine takılacak olan protezlerin türü ve malzemesi fiyatları etkiler.

 

Diş İmplantının Ömrü Ne Kadardır?

Tedaviye karar verdiğinizde aklınıza “Diş implantının ömrü ne kadardır?” sorusu gelebilir. Yıllardır kullanılan bir tedavi çeşidi olmasından dolayı kesin olarak 20-30 yıl arasında ömür biçilebilmektedir.

 

Kimi araştırmalar ise bu sürenin, kaliteli malzemeler ve iyi bir diş hekiminin desteğiyle yapılan implantlarda ömür boyu olduğunu öne sürer. Siz de dişlerinizi güvenli ellere teslim edip yıllarca kullanmak istiyorsanız, Samsun Atakum’da bulunan Holydent kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

İmplant Tedavisi Kaç Günde İyileşir?

Dikişlerin iyileşme süresi işlem bölgesine göre değişiklik gösterir. Ortalama 1 hafta içerisinde iyileşecektir.

 

İmplant Kaç Seans Sürer?

4 aşamada tamamlanan tedavinin seans sayısı, ağız ve diş sağlığına göre belirlenir. Genel olarak 4 aylık bir süreç sonunda tedavi sonlanır.

 

Ağızda Hiç Diş Yoksa İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi, ağızda hiç diş yoksa da yapılabilir. Hiç dişi olmayan hastalarda protez tedavi alternatifleri uygulanır. Üst ve alt çeneye gereken implant yerleştirilir ve sabit protez kullanımı mümkün hale getirilir.

 

 

Numaranızı Bırakın

Biz Buradayız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Danışmanlık