fbpx
DUYURU Size özel diş sağlığı çözümleri sunuyoruz !

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bir dişin etrafında ya da içinde meydana gelen keskin veya donuk bir ağrı hissine diş ağrısı denir. Diş ağrısı bazen birden meydana gelirken bazen de yeme içme sonucunda meydana gelebilir. Diş ağrısı keskin bir şekilde yaşandığında dayanılmaz bir hale gelir. Ağrı insanın normal hayatını bile sekteye uğratabilir.

 

Diş ağrısına neyin iyi geleceğini bilmek için ağrının nedenini bilmek gerekir. Bu hususta diş hassasiyeti, diş eti rahatsızlıkları ve diş çürümesi gibi durumlar diş ağrısının temel nedenleri arasındadır. Bazen ağrı farklı bir bölgede olunca da çene kısmına yayılım gerçekleşir. Bu da ağrının diş ağrısıymış gibi kabul edilmesine neden olur.

 

Diş ağrılarının her zaman doktor gözetiminde tedavi edilmesi gerekir. Fakat bazı kişiler diş ağrısına ne iyi geleceği konusunda kendi yöntemlerini denerler. Evde deneyebileceğiniz bu yöntemler sayesinde diş ağrısını hafifletebilmeniz mümkündür. Fakat burada unutmamanız gereken bir konu vardır. Evde deneyeceğiniz yöntemler ne yazık ki kalıcı çözümler değillerdir. Bu konuda en iyi çözümü diş hekimi sağlayacaktır.

 

Diş ağrısından kurtulmak için evde uygulanan yöntemler haricinde hekime gidilmesi gerekir. Hekim her zaman daha sağlıklı ve kalıcı çözümler uygular. Ağrının nedeni tam olarak bulunamazsa diş ağrısı sürekli olarak devam edebilir. Diş hekimine gittiğiniz zaman gerekli olan tüm testler yapılır. Bu testler sonucunda nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği planlanır. Fakat bazen tedavi etmek çare olmayabilir.

 

Bu durumda dişin çekilmesi gerekebilir. Bunlar işe yaramaz ise kanal tedavisi yöntemine gidilebilir. Ağrıdan dolayı enfeksiyon meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bu durumda hastanın antibiyotik kullanması tavsiye edilir. Bu tür durumların gidişatı sadece hekim tarafından gerçekleşir. Bundan dolayı diş ağrısı için herhangi bir madde kullanmak istiyorsanız, öncelikle diş hekimine sormanız gerekir.

 

Evde denenen yöntemler de kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle yöntemlerin herkes üzerinde geçerli olduğunu söylemek doğru değildir. Dişin durumuna ve ağrı nedenine bağlı olarak yöntem uygulanmalıdır.

 

Diş ağrısı, en başta diş ve diş eti bakımsızlığından dolayı meydana gelir. Bu yüzden herhangi bir diş problemi yaşamamak için dişlerinizi düzenli olarak temizlemeli ve fırçalamalısınız. Ayrıca her yemekten sonra dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarını diş ipi ile temizlemeniz gerekir.

 

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısını geçirmek için evde bir takım yöntemler denenebilir. Böylece ağrının belli bir zaman da olsa dinmesini sağlayabilirsiniz. Evde denenen yöntemler ağrının tamamen yok olmasını sağlamaz. Bu yöntemler sadece ağrının hafif seyirde ilerlemesini sağlarlar.

 

Gargara Ve Tuzlu Su

Diş ağrısına evde denenen çözümlerin başında gargara ve tuzlu su yöntemi gelir. Tuz ve su birleştiği zaman doğal bir antiseptik oluşur. Yemek kalıntıları dişlerin arasına girdiği zaman belli bir dönemden sonra ağrıya yol açarlar.

 

Eğer bu yöntem ile gargara yaparsınız kalıntıların bir miktar azalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda iltihabın azalmasına da etki eder. Bunun yanı sıra ağız yaralarının da iyileşmesine yardımcı olur.

 

Kekik

Antioksidan içeriğe sahip olan kekik, diş ağrısını hafifletme konusunda oldukça güçlü bir üründür. Kekik yağı da aynı şekilde bu alanda kullanılabilir. Kekik yağını kullanırken su ile seyreltme yapmalısınız. Seyreltme yaptıktan sonra yağı ağrıyan dişinize uygulayabilirsiniz.

 

Sarımsak

Diş ağrısına iyi gelebilecek yöntemlerden biri diğeri ise sarımsak uygulamasıdır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, yeterli oranda kullanıldığı takdirde diş ağrısına iyi gelecektir. Dişinizde plak var ise sarımsak yöntemini tercih edebilirsiniz. Sarımsak o bölgedeki bakterilerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

 

Sarımsak zamanda ağrı kesici bir üründür. Diş ağrısı için sarımsak kullanmak istediğiniz zaman sarımsağı macun haline getirmelisiniz. Macun halindeki sarımsağı ağrıyan dişinizin üzerine sürmelisiniz. Dilerseniz sarımsağı ağzınızda çiğneyerek de tüketebilirsiniz.

 

Soğuk Kompres

Soğuk kompres diş ağrısı olan bölgeye yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamanın etkisi son derece kısa sürer. Soğuk kompres sonucunda ağrıyan diş bölgesinde uyuşukluk meydana gelir ve damar yolları daralır. Bunun sonucunda ağrı hafifler. Fakat soğuk geçtikten sonra ağrı tekrar başlar. Bu yöntem her ne kadar kısa sürse de evde denenebilir.

 

Karanfil Yağı

İçeriğinde öjenol barındıran karanfil yağı, doğal antiseptiklerden sayılır. Karanfil yağının bu özelliğe sahip olması diş ağrısını hafifleten ürünler arasında yer almasını sağlıyor. Karanfil yağı gargara yöntemi ile kullanılabilir.

 

Bu sayede iltihabın baskılanması sağlanır. Uyuşturucu etkisi de yaratan bu yağ, uzun yıllardan beri diş tedavisinde kullanılır. Dilerseniz karanfil yağını sarımsak yöntemi gibi dişe direkt olarak uygulayabilirsiniz. Fakat yağı doğrudan dişe uygulamak yanlıştır. Bunun yerine pamuk yardımı ile dişe sürülebilir.

 

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çürük diş ağrısı söz konusu olduğunda evde deneyeceğiniz hiçbir yöntem size çare olmayacaktır. Çürük devam ettiği sürece diş ağrısı kesinlikle ortadan kalkmaz. Bu nedenle çürüğün tam anlamıyla ortadan kalkması gerekir.

 

Bu hususta ağrı kesici kullanımı tercih edilebilir. Fakat hiçbir ağrı kesici bu konuda uzun süreli bir çözüm sağlayamaz. Ağrı kesici etkisini yitirmeye başlayınca diş ağrısı devam edecektir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey çürüğün diş hekimi tarafından tedavi edilmesidir. Çürük olan diş uyuşturularak çürükten arındırılmalıdır.

 

Çürükten arındırılan dişte boşluk meydana gelir. Bu boşluk ise dolgu yöntemi ile doldurulur. Fakat çürük, dişin pulpa kısmına kadar ilerlemiş ise dolgu yöntemi uygulanmaz. Bunun için kanal tedavisi yapılmalıdır. Eğer dişinizde ufak bir çürük var ise hemen doktora gitmelisiniz. Çünkü ilk başlarda ufak diye önemsemediğiniz çürük daha sonraki dönemlerde büyük bir çürük haline gelebilir. Bu sayede daha erken müdahale ile diş sağlığı korunabilir.

 

20’lik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20’lik her insanda farklı dönemlerde çıkar. Adı her ne kadar 20’lik diş olsa da bu dişi daha erken yaşlarda ya da daha ilerleyen yaşlarda çıkarabilen insanlar vardır. 20’lik diş çıkarken ciddi bir ağrı meydana getirebilir. Çünkü çene yapısı oturduğu için damak yarılırken ağrı meydana gelir. Bu ağrı dayanılmaz bir hal aldığında dişin tedavisi yapılmalıdır.

 

20’lik diş ağrısı için yapılabilecek ilk uygulamalardan biri buz uygulamasıdır. Ağrının olduğu kısma buz sürmek, ağrının bir miktar hafiflemesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sıcak su ile gargara yaptığınız zamanda aynı etkiyi yaşayabilirsiniz.

 

Doğal ağrı kesicilerden kabul edilen sarımsağı ezip dişinizin üzerine koyduğunuz zaman 20’lik diş ağrısını hafifletebilirsiniz. Bunların dışında tuz da 20’lik diş ağrısına iyi gelmektedir. Salatalığı tuzla ovup dişinize uygularsanız bir miktar rahatlayabilirsiniz.

 

Çay ağacı yağı da yine bu tür diş ağrılarına iyi gelebilir. Bu yağı bir pamuğa damlatıp dişinizin üzerine uyguladığınız zaman ağrının dinmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca çay ağacı ile suyu karıştırdığınız zaman da kullanabilirsiniz.

 

Bu karışımla gargara yapılması da tavsiye edilir. Karbonat ve suyu karıştırıp gargara yapabilirsiniz. Bunlar haricinde kırmızı toz biber ve toz zencefil macununu dişinize uygulayabilirsiniz. Son olarak limon, badem ve nane özleri pamuğa uygulanıp 20’lik dişin üzerine tampon yapıldığında da ağrı dinebilir.

 

Çocuklarda Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocukların diş ağrısı yaşaması farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Özellikle de diş çürükleri bu nedenlerin başında yer alır. Diş minesi problemleri ve diş eti hastalıkları ise çocuklarda diş ağrısına neden olan diğer durumlardır. Çocuklarda diş ağrısını da evde denenen yöntemler sayesinde hafifletebilmeniz mümkündür. Fakat yine de sorunun tam anlamıyla çözülebilmesi için diş hekimine gitmek gerekiyor.

 

Çocuklarda diş ağrısını hafifletmek için misvak kullanımı yapılabilir. Antibakteriyel özelliği olan misvak, son derece sağlıklı bir uygulamadır. Çocuklarınıza erken yaşlarda misvak kullanımını öğretmeniz en doğrusudur.

 

Misvak, dişlerde bulunan mikropları ve bakterileri kolayca yok edebilir. Bu sayede diş eti ve diş ağrısını hemen geçirebilir. Fakat misvak uygulaması yapılırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü misvak yapısal olarak sert bir cisimdir. Yavaş ve nazik bir uygulama yapılması gerekmektedir.

Çocuklarda diş ağrısını hafifletmek için şu yöntemler denenebilir:

  • Karanfil yağı kullanmak
  • Tuzlu ılık suyla gargara yapmak
  • Diş fırçalamak

Gibi yöntemler çocuklar üzerinde işe yarayabilir.

 

Fakat her türlü yöntemi çocuklarınız üzerinde denememelisiniz. Bazı ebeveynler kendi diş ağrıları için kullanmış oldukları ilaçları, çocuklarına da vermektedirler. Böyle bir şey yapmak son derece yanlış ve tehlikelidir. Yetişkinlere verilen ağrı kesiciler kişiden kişiye göre değişir. Bu nedenle kafanıza göre ilaç kullanımı yapmamaya dikkat edin. Eğer her şeyi yapmanıza rağmen çocuğunuzun diş ağrısı devam ediyorsa zaman kaybetmeden diş hekimine gitmeniz gerekiyor.

 

Diş ağrısı için evde neler yapabileceğiniz hakkında her şeyden bahsedilmiştir. Ancak hiçbir zaman unutulmaması gereken bir konu vardır. Evde denemiş olduğunuz yöntemler sizi bu durumdan kurtarmaz. Çünkü diş yapısındaki sorun devam ettikçe ağrı da zaman zaman devam edecektir. Sürekli bir şekilde diş ağrısı yaşamak sizi her anlamda olumsuz etkiler.

 

Bu nedenle evde yöntemler denemek yerine uzman bir hekime gitmek her şeyden daha mantıklı bir karar olacaktır. Ayrıca diş hekimi mevcut dişi tedavi ederken ileride ağrı yapabilecek durumları da ortadan kaldırır. Böylece herhangi bir ağrı yaşamadan diş probleminden kurtulmuş olursunuz. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için belli aralıklarla diş hekimine gitmelisiniz.

Numaranızı Bırakın

Biz Buradayız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Danışmanlık