fbpx
DUYURU Size özel diş sağlığı çözümleri sunuyoruz !

Ağız Bakımı

Ağız Bakımı.

Bebek ve çocuklarda ağız bakımı oldukça titiz bir konu olarak karşımıza çıkar. Çünkü çocukların sağlıklı bir şekilde gelişimi hemen herkes açısından önemli bir konudur.

 

Bu durumun doğal sonucu olarak çocuk sahibi olan her çift; ağız sağlığının nasıl sağlanacağınız merak eder. Dolayısıyla anne ve babalar; bebek ve çocuklarda ağız bakımı nasıl olmalıdır?

 

Sorusunu sıklıkla dillendirir. Unutmamak gerekir ki ağız sağlığının yerinde olması; çocukların genel sağlıklarını olumlu yönde etkileyen bir durumdur. Bebek ve çocuklarda ağız bakımı gündeme geldiği zaman ilk başta diş eti ve diş sağlığı konusunu dikkate almak; olmazsa olmaz bir kural olarak karşımıza çıkar.

Bebek ve Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Bebek ve çocuklarda genel sağlık durumunun olumlu yönde seyretmesi için ağız ve diş sağlığının korunması şarttır. Burada pamukçuk tarzındaki sorunların erken bir zamanda önlenmesi kritik bir öneme sahiptir. Pamukçuk oluşumunun önüne geçmek için önlem almak; bebeklerde ağız ve diş sağlığının sağlanması konusunda önemli bir adımın atılması anlamına gelir.

 

Bebeklerde pamukçuk sorununun önüne geçmek için ilk önce emzirme sırasında bebeğin ağız bölümünün kontrol edilmesi gerekir. Yapılacak olan bu kontrol sayesinde damakta ve ağız içinde herhangi bir sıkıntı bulunup bulunmadı öğrenilmiş olur. Bu da olası sorunların daha ortaya çıkmadan engellenmesi konusunda önemli kazanımları beraberinde getirir.

 

Dişlerin temiz tutulması çocukların ağız ve diş sağlıklarının desteklenmesi konusunda kritik bir öneme sahiptir. Şayet pamukçuk kontrolünü düzenli olarak yapar ve düzenli aralıklarla diş ve ağız temizliğine özen gösterirseniz zaten çocuğunuzun genel sağlığını da desteklemiş olursunuz. Unutmamak gerekir ki bebeklerde ağız bölgesindeki sorunlar zamanla daha büyük sorunlara neden olur.

 

Bebek ve çocuklarda ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediğinden beslenme konusunda sıkıntılar ortaya çıkar. Mesela ağzında pamukçuk bulunan bebekler emmeyi de reddeder. Dolayısıyla bebeğin beslenmesinde birtakım sorunlarla karşılaşırsınız. Bebeğinizin yaşamsal ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmesi için mutlaka bebek ve çocukların düzenli olarak diş hekimine görünmelerinde fayda vardır.

 

Bebeklerde Ağız Bakımının Önemi

Bebeklerin ağız bakımını kolaylaştıran birçok ürün bulunduğundan bebeklerin ağız sağlığını koruma konusunda önemli gelişmeler yaşanılıyor. Özellikle diş ve damak temizleyen mendiller, günlük bakımına destek olmak konusunda etkili olan ürünler olarak karşımıza çıkar. Hatta Emzirme sonrasında, bu mendilleri kullanarak bebeklerin ağız içi temizliğini kolayca gerçekleştirmeniz de mümkün olur. Siz de bu mendilleri parmağınıza sararak, bebeklerinizin ağız sağlığını korumak için bu pratik ürünleri kullanabilirsiniz.

 

Kimi zaman, bebekler aşırı emme nedeniyle ağızlarından sütün taştığı bir durumla karşılaşırlar. Bu durumda, emzirme sonrasında bebeğin ağzını temizlemek önem kazanır. Ağız temizliği ihmal edildiğinde, bebekte pamukçuk gibi sorunlar ortaya çıkar. Bebeklerin diş gelişimi başladığında, ağız temizliği kadar diş sağlığına da özen göstermek önemlidir. Bebekler için özel diş fırçaları kullanmak, bebeklerin diş sağlığı için büyük bir öneme sahiptir.

Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

Özellikle bebeklik döneminde dişlerin de yavaş yavaş ortaya çıkmasına paralel olarak diş bakımına özen gösteriyor olmak olmazsa olmaz bir kuraldır. Öncelikli olarak burada yeni çıkan dişlerin zarar görmesini engellemek gerekir. Yine dişlerin çürümesini önlemek için gerekli tedbirlerin alınması da gereklidir. Ayrıca bebeklerin uyumadan hemen önce ağız ve diş bölgesinin temizlenmesi; ağız ve diş sağlığı açısından kritik bir öneme sahiptir. Burada diş ve ağız temizleme mendillerini kullanıyor olmak; beraberinde çok önemli kazanımları getirir.

 

Sonuç

Bebek ve çocuklarda ağız bakımı her zaman kritik bir öneme sahip olmuştur. Ağız bakımının düzenli olarak yapılması, diş sağlığını da olumlu yönde etkiler. Burada tercih edilen ağız bakım ürünlerinin mutlaka kaliteli olmasına dikkat ediyor olmak; olmazsa olmaz bir kural olarak karşımıza çıkar. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılar bir şekilde ağız bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini desteklemiş olursunuz.

 

Ortodonti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Bebek ağız bakımı nasıl yapılır?

Bebeğinizin ağız bakımını yapmak için yana içi ve dil üstünü nemli bir bezle temizlemelisiniz. Bunun için özel olarak tasarlanmış olan mendilleri kullanırsanız temizleme işlemini daha pratik bir şekilde tamamlarsınız.

 

Yenidoğan ağız bakımı nasıl yapılır?

Yenidoğan bebeklerde ağız bakımını yapmak için kaynadıktan sonra ılıtılan su kullanmalısınız. Tülbent ya da mendil kullanarak; bebeğin ağzı temizlenmelidir.

 

Bebeğin ağzı ne ile temizlenir?

Tülbent, özel olarak geliştirilen mendile ya da gazlı bezle ve kaynatılmış suyla bebeklerin ağızları temizlenir. Burada temizleme işlemini yaparken çok fazla bastırmamaya dikkat etmek gerekir.

Numaranızı Bırakın

Biz Buradayız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz Danışmanlık